Egy igaz történet, ami talán egy legenda megvalósulása is egyben. Akár így van, akár másként, egy biztos, méltán érdemel elismerést a történet főszereplője.
Falujának életkörülményeit szerette volna jobbá tenni a kínai Huang Dafa, aki kitartásával és elszántságával megvalósította azt, ami talán sokaknak nem sikerülne. Guizhou tartomány valószínű méltán büszke rá: 36 év kitartó munkájával, három hegyen átívelve, 10 kilométernyi csatornát épített, hogy vízhez és ezáltal jobb élethez juttassa faluja lakóit.
[su_box title=”A legenda” style=”soft” box_color=”#535252″ radius=”0″] A Yu Gong kínai legenda egy öregemberről szól, akinek házát két hegy választotta el a legközelebbi falutól. Így elkezdett ásni, hogy közvetlen utat teremtsen a faluba. Az emberek gúnyolódtak, és hiábavaló erőfeszítésnek nevezték, de azt válaszolta, hogy az istenek, ha szükséges, akkor megmozgatják a hegyeket, és megtisztítják az utat is Yu Gong-nak. Mára szállóigévé vált a mondás, vagyis a “yu gong yi shan”, azaz “az öregember, aki képes mozgatni a hegyeket” , ami azt jelenti, hogy elszántsággal és kellő ambícióval mindenre képesek vagyunk, mert az istenek segítik az ilyen embereket.[/su_box]
1959-ben kezdődött a munka, és 36 évig tartott
Miközben a mitikus Yu Gongot az isteni beavatkozás segítette, Huang Dafa, Caowang falu vezetője csak a kitartására és a meggyőzés erejére támaszkodhatott, hogy a három karsztos hegyen keresztül meg tudja építeni a hosszú vízi csatornát. Ma már a falu folyamatos vízellátása biztosított, és ősi mítoszuk megvalósulását ünneplik.
A lenyűgöző vízi csatorna előtt a szárazság oly mértékű volt, hogy Caowang környékén szinte egész évben repedezett talaj és a kevés ivóvíz nehezítette az itt élők mindennapjait. Csupán egyetlen kút maradt, ami a vízellátást biztosította, így az embereknek csak annyi víz jutott, amennyire minimálisan szükségük volt.
Ahogyan a helyi vezetők nyilatkoztak:
„Az öntözés szóba sem jöhetett, így a számunkra fontos rizstermelés komoly problémát és nehézséget jelentett. Ezek a körülmények motiváltak minket, és komoly megoldást kerestünk.”
A közelben nem találtak lehetőséget, ezért Dafa próbálta meggyőzni a falut, hogy ha vizet szeretnének, akkor a néhány kilométerre lévő Yebiao faluból kell megoldaniuk, amit 3 hegy választott el a falujuktól.
23 évesen bátran, elszántan
Az emberek lehetetlennek tartották az megvalósítást, de Dafa hitt benne. Meggyőzött néhány fiatalembert, és elkezdtek dolgozni a csatorna kialakításán. Bár ekkor még csak 23 éves volt, mégis példát kellett mutatnia, ezért vállalta a legnehezebb és legveszélyesebb feladatok is.
„Én voltam az egyetlen, aki egy 300 méter magas szikla tetején lévő fa törzséhez kötve ugrottam le a kőfal peremére. Ha én nem vállalom, akkor senki más nem merte volna.”
A munkát vállaló falubeliek 10 évet töltöttek egy 100 méteres alagútban, napközben dolgoztak, éjszaka pedig a hegycsúcson kialakított alagút volt a szállásuk. A kéziszerszámokkal végzett kemény fizikai munka felőrölte az embereket, ráadásul vizet sem találtak.
Dafanak rá kellett jönnie, hogy szükségük van vízrajzi és öntözéssel kapcsolatos ismeretekre, ezért a munkát beszüntetve néhány évet a vízrendszerek tanulmányozásával töltött. Az 1990-es évek elején tért vissza a faluba és újult erővel folytatták a munkát.
Ma már 1200 ember élvezi a hömpölygő vizet
1995-ben készült el véglegesen a sokak által várt vízmeder. A 7,2 km hosszú vízcsatornából és a 2,2 km hosszú öntözőcsatornából ma már Caowangba áramlik a víz. Mesterének tiszteletére Dávid-csatorna névre keresztelték.
A 82 éves Huang Dafa a közelmúltban így nyilatkozott:
„Elhatároztam, hogy vizet hozok Caowangba. Az emberek már rengeteg étellel rendelkeznek, a teli gyomor pedig a nyugalmat jelenti.”
Hozzátette azt is:
„Ha valamit meg tudunk tenni fejlődés érdekében, akkor tegyük meg. Nem szabad várnunk arra, hogy a dolgok majd megtörténnek.”
A lenyűgöző vízi csatornát 3 falu, azaz 1200 ember élvezi, akik a víz segítségével, az egykori 25 ezer kilogrammról évente 400 ezer kilogrammra növelték a rizstermelést.
forrás: sokszinuvidek.24.hu / Odditycentral
- Tetszik
- Digg
- Del
- Tumblr
- VKontakte
- Buffer
- Love This
- Odnoklassniki
- Meneame
- Blogger
- Amazon
- Yahoo Mail
- Gmail
- AOL
- Newsvine
- HackerNews
- Evernote
- MySpace
- Mail.ru
- Viadeo
- Line
- Comments
- Yummly
- SMS
- Viber
- Telegram
- Subscribe
- Skype
- Facebook Messenger
- Kakao
- LiveJournal
- Yammer
- Edgar
- Fintel
- Mix
- Instapaper
- Copy Link