Érdekes helyek

Nan Madol fantasztikus romjai

Szerző képe

Rejtélyek Szigete

Nan Madol

A felfedezők és az utazók beszámolói szerint Mikronézia, de talán egész Óceánia legrejtélyesebb szigete a Karolina-szigetekhez tartozó Ponape.

Ennek a kis, trópusi földdarabnak a partjai közelében találhatók a legendás városállam, Nan Madol aránylag épségben maradt, fantasztikus romjai.

A Nan Madol elnevezés, amelyet általában /Térségek helye”-ként szoktak fordítani, valójában olyasmit jelent, hogy „Hely, ahol az építmények között csak kevés az üres tér”.

Nan Madol építményei kilencvenkét mesterségesen kialakított szigeten állnak, amelyeket – hasonlóan Velence háztömbjeihez – hajózható csatornák választanak el egymástól.

A helyi hagyomány szerint, amelyet a régészeti leletek is alátámasztanak, egykor majdnem minden sziget valamilyen speciális célt szolgált.

A Harcosok szigete, Nan Dowas volt például a város központi erődítménye, itt táboroztak a király testőrei, és ide húzódott vissza háború esetén az uralkodó és családja.

nan madol

Nan Dowas hatalmas erődítménye – amelynek falai helyenként a tizennégy méteres magasságot is elérik – a hadsereg fővezérének fennhatósága alá tartozott. ezen a szigeten állt a börtön is, ahol a birodalom legveszélyesebb ellenségeit őrizték.

Voltak ezen kívül saját szigetei a papoknak és a varázslóknak, a harcosok különféle csoportjainak, a nagyobb arisztokrata családoknak, a művészeknek, a kézműveseknek, de még a halottaknak is.

Ez utóbbin, a ma Peimenkitel-sziget néven ismert temetkezőszigeten helyezték örök nyugalomra az elhunyt Nan Madol-i arisztokraták és főpapok bebalzsamozott és művészi szövésű gyékénytakaróba burkolt holttestét, miután a ma Konderek-sziget néven emlegetett halottbúcsúztató szigeten ünnepélyesen búcsút vettek tőlük.

A Nan Madol-i varázslók fennhatósága alá tartozó Teknősbéka-szigeten vagy a vele szomszédos Krokodil-szigeten a hagyomány szerint létezett valaha egy Peirot nevű kis víztároló medence, amely az európai mágusok és boszorkányok kristálygömbjeihez hasonlóan megmutatta a világ bármely pontjának élethű képét.

nan madol

Nan Madol valóságos történetéről persze igen keveset lehet tudni. A helyi hagyomány szerint kéttestvérr, Olasipa és Olosopa alapították a várost valamikor a mitikus ősidőkben.

A szigeteket és a rajtuk levő építményeket a hivatalos verzió szerint „munkások tíz- vagy százezrei építették” (bár Ponae mai lakói szerint némi varázslatra is szükség volt a több tonnás kőtömbök mozgatásához), ami arra utal, hogy jól szervezett, erős birodalom állt az építkezés hátterében.

A Chuchward tanaival szimpatizáló szerzők némelyike ezenkívül még azt is tudni véli, hogy Nan Madol közelében állt valaha Mu egyik metropolisza.

Legújabb cikkek

You cannot copy content of this page

Send this to a friend