Ez történik a szervezetünkben, ha folyton aggódva éljük az életünket

Szerző képe

Rejtélyek Szigete

Az aggodalmak vagy a hosszas fenyegetettségérzés – valós vagy képzeletbeli – 50–100%-kal is az ajánlott fölé emelheti szervezetünk kortizolszintjét.

Egy fontos adat a stressz megértéséhez: a test nem csak egy valós veszély vagy fenyegetés hatására helyezkedik készenléti állapotba.

Akkor is ugyanaz történik, méghozzá ugyanazzal a mechanizmussal, amikor amiatt nyugtalankodunk, hogy elveszíthetjük a munkánkat vagy a vagyonunkat, vagy ha veszély fenyegeti a hírnevünket, egy jó barátságot vagy a társadalmi helyzetünket egy adott közösségen vagy csoporton belül.

A kortizol ciklikusan működő hormon, éjszaka alacsony a szintje, aztán reggel nyolc óránál éri el a legmagasabb értéket, majd utána fokozatosan csökken.

A kortizolfelszabadítás ritmusa általában a fény ritmusának mintázatát követi: ébredéskor több szabadul fel, ami valamiképp hasznos, mert reggelente ennek segítségével sikerül működőképessé tenni magunkat, aztán a nap folyamán egyre csökken, majd éjféltájban újra enyhén emelkedni kezd.

Amikor a kortizolszint krónikusan megemelkedik, akkor a hormon mérgező anyagként kezd viselkedni.

A stressz az egyik legjelentősebb tényező, melynek hatására a szervezetben gyulladás keletkezik.

A három fő hálózaton – hormonális, immun- és idegrendszer – keresztül a stressz lényegi változtatásokat eredményez ezekben a gyulladásos folyamatok helyes működéséért felelős rendszerekben.

A hormonális rendszerben a szervezet válasza az, hogy aktiválja a kortizol és a noradrenalin hormonok felszabadítását.

Ha valaki „megmérgeződik” a vérébe jutott kortizol mennyiségétől, akkor szervezetében a gyulladásos válaszreakciók terén változás következik be.

Az immunrendszer szintén fontos kapcsolatban áll a gyulladásos válaszreakciókkal. A védekező sejtek, melyek membránjában speciális kortizolreceptorok helyezkednek el, érzékenyebbé válnak, és már nem ellenőrzik olyan specifikus módon a gyulladást.

Az idegrendszer a felelős azért, hogy kidolgozza és összehangolja a válaszreakciót egy adott fenyegetésre vagy veszélyre.

Az agy a periferiális idegrendszeren keresztül (a szimpatikus idegrendszernek fontos szerepe van), és a hormonális rendszer (kortizol) segítségével készenléti állapotba helyezi a test többi részét.

Ezek a jelzések teszik lehetővé a már említett változásokat, melyek végbemennek a szervezetünkben, s amelyek által alkalmazkodunk a veszélyhelyzethez.

Ha a stressz krónikus állapottá válik, az alkalmazkodást és a reagálást lehetővé tevő rendszerek túlterhelődnek, s ezáltal idegrendszeri elzáródás alakulhat ki, ami különféle betegségeket okozhat.

Ezért egy folyamatos stresszhelyzetben élő ember elsősorban két problémától szenved: egyrészt leáll a test sejtnövekedést és sejtregenerációt biztosító egészséges folyamata, másrészt a helyzet akadályozza az immunrendszer működését.

stressz
Legújabb cikkek

Súlyos titkokat árult el a holdra szállásról fiának az egykori Pentagon-dolgozó

Sokak figyelmét felkeltette az a bejegyzés, melyet a napokban posztolt egy Reddit-felhasználó. – írja a Daily Star nevű brit lap. ... Tovább

Szeptember végén jár le az amerikai kormány és egy földönkívüli faj közötti 70 éves fegyverszünet – állítja egy UFO-informátor

Az emberiség történelmének egyik legdrámaibb eseménye veszi kezdetét az elkövetkező hónapokban – állítja, Charles McNeal UFO-informátor. A férfi elmondása szerint ... Tovább

Óriás a salvadori dzsungelben?

Óriások. Legtöbbünknek csupán mondabeli szereplők vagy mesefigurák jutnak eszünkbe róluk, ám újból és újból felbukkannak olyan történetek, melyek azt állítják, ... Tovább

Szerencsét hozott az elátkozottnak hitt baba egy ausztrál férfinak

Tulajdonosa semmi pénzért nem válna meg tőle. Kerry Walton igencsak meglepődött, amikor 1972-ben egy ijesztő babára bukkant egy 200 éves ... Tovább

Pár év, és ilyen robotok végezhetik az otthoni házimunkát

Az 1X robotikai cég bemutatta legújabb humanoid robotját, amely úgy néz ki, mozog és viselkedik, mint egy valódi ember. Lenyűgöző ... Tovább

A vienne-i zsinat és a templomos rend kincsei

A vienne-i zsinat 1311. október 16-án ült össze, hogy meghallgassa a templomosrend elleni vádakat, és megreformálja az egyházat. A pápai ... Tovább

You cannot copy content of this page

Send this to a friend