Egy tudós azt állítja, hogy a dinoszauruszok egy meteorit-becsapódás következtében haltak ki, azonban nem akkor, amikor az eddigi kutatások állították, hanem 300.000 évvel később.
Dr. Gerta Keller, a New Jersey-i Princeton University kutatója szerint a mexikói partoktól nem messze, 65 millió évvel ezelőtt történt Chicxulub-becsapódás önmagában nem eredményezhette a dinoszauruszok kihalását.
A hatalmas aszteroida vagy üstökös becsapódása által okozott kráter nyomainak a bizonyítékát már megtalálták a Yucatán-félsziget partjainál, a tenger felszíne alatt.
Azonban Dr. Keller szerint a Chicxulub csak az előfutára volt egy sokkal nagyobb becsapódásnak
Ez a becsapódás több mint negyedmillió évvel később következett be. A kutató azt állítja, hogy ez a későbbi meteorit volt az, amely Földön kívüli eredetű irídium nyomait hagyta a Föld szikláiban, nem pedig a korábbi.
Azonban eddig még senki sem találta meg a hüllők korszakának a végét okozó becsapódás kráterét, amely az egyik legnagyobb tömegkihaláshoz vezetett.
– Van bizonyíték arra, hogy talán Indiában csapódott be – mondta Dr. Keller.
A kráter, amelyet az egyik szakértő Shivának nevezett el, a becslések szerint mintegy 500 kilométer átmérőjű lehet. Azonban nem sok bizonyíték mutat a létezésére.
A Chicxulub 300.000 évvel a tömegkihalás előtt csapódott a Földbe
Dr. Keller azt mondta, hogy az óceánfenékről felhozott, fúrás útján szerzett üledékekben talált tengeri mikrokövületek azt mutatják, hogy a Chicxulub 300.000 évvel a tömegkihalás előtt csapódott a Földbe.
Azok az apró tengeri állatok, amelyek létrehozták a mikrokövületeket, gyakorlatilag sértetlenül megúszták a becsapódást.
A Chicxulub becsapódása, valamint az Indiában hosszú ideig tartó vulkáni tevékenység a szakadék szélére sodorta az állatfajokat, mondta Dr. Keller.
A több mint egymillió évig tartó indiai vulkáni tevékenység miatt óriási mennyiségű, üvegházhatást okozó gáz került a légkörbe. Amikor a Chicxulub becsapódott, a felszíni hőmérséklet már 7-8 fokkal melegebb volt, mint 20.000 évvel korábban.
Az ezen események miatt legyengült fajoknak végül a második becsapódás adta meg a kegyelemdöfést.
forrás: noiportal.hu
- Tetszik
- Digg
- Del
- Tumblr
- VKontakte
- Buffer
- Love This
- Odnoklassniki
- Meneame
- Blogger
- Amazon
- Yahoo Mail
- Gmail
- AOL
- Newsvine
- HackerNews
- Evernote
- MySpace
- Mail.ru
- Viadeo
- Line
- Comments
- Yummly
- SMS
- Viber
- Telegram
- Subscribe
- Skype
- Facebook Messenger
- Kakao
- LiveJournal
- Yammer
- Edgar
- Fintel
- Mix
- Instapaper
- Copy Link