Ezotéria

A kínai csontjóslás

Szerző képe

Rejtélyek Szigete

A kínai jóslás története régmúlt időkbe nyúlik vissza, olyan régre, hogy a kezdetekről csak a nem régi tudományos kutatások segítségével tudunk némi képet szerezni.

A kínaiak mindig is az éghez és az őseikhez fordultak tanácsért, segítségért. Az egyik legelső módszerük – már aminek nyoma maradt – a csontjóslás.

1899-et írunk, Pekingben a Mandzsu uralkodói dinasztai épp az utolsó napjait éli. Egy Wang Jirong nevezetű udvari hivatalnok, aki a régi kínai írásjelek tudósa volt, nem érezte jól magát, és kiküldte a szolgálóját, hogy hozzon már a patikából „sárkánycsontot”.

Ez a „sárkánycsont” nevű gyógyfűkeverék rendszerint fosszilis dinoszauruszcsont-darabkákat is tartalmazott, és nagyon kedvelték, mert azt tartották, hogy sokféle betegségre jó, általános gyengeségre – meg impotenciára is. Azt inkább csak találgathatjuk, hogy Wangnak mire kellett.

Mindegy is, mert a szolgáló már vissza is ért, és átadta gazdájának a gyógyszert. Az meg megvizsgálgatta a „sárkánycsontokat”, és azt vette észre, hogy furcsa képírás-jelek vannak rajtuk, amik nagyon hasonlítanak a régi kínai írásjelekhez. Azonnal ment is a patikába, és fölvásárolta az egész „sárkánycsont”- készletet.

Nohát a városi legenda szerint így került fény az ősi kínai jóscsontokra. Mindenesetre az 1899-es évtől ilyen régi írásjegyekkel borított teknőspáncélok kezdtek feltűnni a császári főváros régiségboltjaiban. A fölfedezés lázba hozta az archeológusokat, és beindult a kutatás, kíváncsiak voltak az írásjelek jelentésére, és arra is, vajon ezek a csontok eredetileg honnan is valók.

kinai-joscsontok02

És nemsokára fény is derült a csontok titkára. A teknőspáncélok és apró csontdarabok Xiaotun városának környékéről kerültek elő, talán egy mérföldnyire Anyangtól, Közép-Kínában. Több mint háromezer évvel ezelőtt, a most isten háta mögötti kis település a Sárga Folyó mellett Yin városa volt, a Shang dinasztia fővárosa. A csontokat pedig, amint később kiderült,

az ősi kínai királyok használták, hogy tanácsot kérjenek az istenektől és őseiktől.

Ezek a jóscsontok, azon túl, hogy a század egyik legnagyobb régészeti leletét képezték, valószínűleg a legkorábbi formái a ma ismert kínai jósmódszereknek. A Shang dinasztia (i.e. 1500- i.e.1060) királyai, úgy tűnik, életük legfontosabb döntéseit mindig a jóscsontok megkérdezése után hozták, így elkerülve a döntéshozás felelősségét, ami ma annyi politikust zavar.

Bármi is volt a probléma, csak hívatták a bentlakó jóst, és a csontok segítségét kérték, azok pedig mindig igennel vagy nemmel válaszoltak.

Föltették a kérdést: Menjen-e a király vadászni? Esni fog? Indítson-e a király háborút egy bizonyos törzs ellen? Ha a király a szellemeket dobszóval invitálja, lesz-e belőle baj?

A jós fogott egy teknőspáncélt, amibe nem túl mély lukak sora volt vésve, vörösen izzó faszenet rakott az egyik lukba, és a luk körül a teknőshéjon repedések formázódtak.

kinai-joscsontok03

Azt ma senki sem tudja, hogy a repedéseket hogyan is értelmezték, melyik fajta repedés volt „szerencsés”, melyik jelölt balszerencsét, de egy hong-kongi szakértő szerint meglehet, hogy a függőleges vonalak nem jelentettek semmit, míg az oldalra irányuló repedések voltak szerencsések, avagy nem szerencsések, attól függően, hogy lefelé, vagy fölfelé mutattak.

Miért pont teknősbékapáncél?

A régi kínaiak úgy hitték, a teknősök bölcsek és mindenre emlékeznek. 

A kérdést gyakran fölvésték a csontra a jóslás után, a repedések köré. Néha az egyik oldalra pozitívként, mint például: „Ha napfogyatkozás lesz, az sikert hoz?”, és negatívként a másik oldalra: „Ha napfogyatkozás lesz, az szerencsétlen?” Aztán a repedések által adott válasz szerint döntöttek.

Néha jelentést is csatoltak később, hogy tudassák a jóslás eredményét. Például, ha a jós azt kérdezte: „Menjen-e király vadászni?” És mellé jegyezték, hogy a király bizony elment vadászni, és lőtt egy tigrist.

Az egyik leghíresebb ilyen feljegyzés, az i.e. 13. századból, nyers fordításban így szól: ”Egy bizonyos napon megrepesztette a csontokat, és Ku jósolt a királynak, megkérdezvén: „Ugye nem éri baj a királyt az elkövetkező tíz napban?” A király tanulmányozta a repedéseket, és így szólt: „Rossz előjeleket mutat. Eszerint jegyezzétek föl.”

kinai-joscsontok04

És a következő napon a király elment nagyszarvú állatokra vadászni. Szolgálója hajtotta a kocsiját. Egy kőben elakadt a kocsi és a király és Jang herceg a földre zuhant.”

A feljegyzések néha adományokról és áldozatokról szólnak, amiket a Négy Szélnek ajánlottak, őket is istenként kezelték. Ez lehet talán a feng shui eredetének egyik alapja, a feng shui jelentése ugyanis szó szerint: szél és víz.

1977-ben rengeteg, és nagyon különleges jóscsontot találtak Xian ősi fővárosa mellett, Közép-Kínában, ezeken a bejegyzések olyan apró jelekkel voltak írva, hogy csak mikroszkóppal lehet őket elolvasni. Megmagyarázni a tudósok ezt azóta sem tudták, de az egyik teória az, hogy a jóslatok olyan államügyekre vonatkoztak, amiket ma „top secret”-nek tartanánk, és nem akarták, hogy a válaszokhoz könnyen hozzá lehessen férni.

forrás: noiportal.hu

Legújabb cikkek

Súlyos titkokat árult el a holdra szállásról fiának az egykori Pentagon-dolgozó

Sokak figyelmét felkeltette az a bejegyzés, melyet a napokban posztolt egy Reddit-felhasználó. – írja a Daily Star nevű brit lap. ... Tovább

Szeptember végén jár le az amerikai kormány és egy földönkívüli faj közötti 70 éves fegyverszünet – állítja egy UFO-informátor

Az emberiség történelmének egyik legdrámaibb eseménye veszi kezdetét az elkövetkező hónapokban – állítja, Charles McNeal UFO-informátor. A férfi elmondása szerint ... Tovább

Óriás a salvadori dzsungelben?

Óriások. Legtöbbünknek csupán mondabeli szereplők vagy mesefigurák jutnak eszünkbe róluk, ám újból és újból felbukkannak olyan történetek, melyek azt állítják, ... Tovább

Szerencsét hozott az elátkozottnak hitt baba egy ausztrál férfinak

Tulajdonosa semmi pénzért nem válna meg tőle. Kerry Walton igencsak meglepődött, amikor 1972-ben egy ijesztő babára bukkant egy 200 éves ... Tovább

Pár év, és ilyen robotok végezhetik az otthoni házimunkát

Az 1X robotikai cég bemutatta legújabb humanoid robotját, amely úgy néz ki, mozog és viselkedik, mint egy valódi ember. Lenyűgöző ... Tovább

A vienne-i zsinat és a templomos rend kincsei

A vienne-i zsinat 1311. október 16-án ült össze, hogy meghallgassa a templomosrend elleni vádakat, és megreformálja az egyházat. A pápai ... Tovább

You cannot copy content of this page

Send this to a friend