A Tikoloshe a dél-afrikai hagyományokban szereplő gonosz démon, melyről úgy tartják, hogy többféle alakot is képes felvenni, így például törpeként vagy akár egy tűzgolyó formájában is megjelenhet.
A Tikoloshe legendája
A Tikoloshe-t egy boszorkánymester vagy varázsló idézi meg azzal a céllal, hogy bajt hozzon egy emberre vagy egy közösségre. Képes baleseteket okozni, megbetegíteni vagy akár meg is ölni a kiválasztott személyt.
Áldozatát könnyedén megszállhatja, hogy kiszámíthatatlan viselkedésre vagy erőszakos cselekedetekre késztesse, de egy szeretett személy alakját is magára öltheti a manipuláció és megtévesztés érdekében.
A dél-afrikai emberek gyakran tesznek különféle óvintézkedéseket, hogy megvédjék magukat a Tikoloshe-tól, például ételáldozatokat mutatnak be, vagy egy fejjel lefelé fordított seprűt hagynak házuk bejárata előtt. Hitük szerint ezekkel a rituálékkal hatékonyan tarthatják távol otthonaiktól a rosszindulatú lényt.
Félelmetes hírneve ellenére akadnak olyan történetek is, melyben a Tikoloshe-t az igazságszolgáltatás nevében idézik meg, hogy bosszút álljon az elnyomókon és a bűnösökön.
Az utóbbi években a Tikoloshe-t a dél-afrikai irodalom és a filmvilág is felfedezte. Alakját leggyakrabban metaforaként használják a régió országait sújtó szegénységre, bűnözésre és korrupcióra.
Hogy néz ki egy Tikoloshe?
Mivel a Tikoloshe számos formában megjelenhet, így többféle leírás is létezik a kinézetéről, de a leggyakrabban egy ráncos, szürke bőrű kis koboldként ábrázolják. Méretét tekintve nagyjából akkora, mint egy kisgyerek, ez pedig lehetővé teszi számára, hogy gyorsan és észrevétlenül mozogjon az emberek otthonában.
A Tikoloshe egyik fő ismertetőjele, a homlokán található lyuk, melyet a varázsló ejt rajta egy forró piszkavassal, mikor megidézi őt. Ezt követően eltávolítja a lény agyát, szemét és nyelvét, hogy a teremtmény ne tudjon beszélni, látni és gondolkozni, így mindent megtesz, amire gazdája kéri.
A Tikoloshe legenda eredete
A Tikoloshe-be vetett hit a hagyományos afrikai vallásban gyökerezik, de a keresztény és európai hiedelmek is jócskán befolyásolták az idők során. Érdemes megjegyezni, hogy a „Tikoloshe-hit” nem korlátozódik teljesen Dél-Afrikára, mivel az más afrikai országokban, így Zimbabwében, Botswanában vagy Namíbiában is jelen van. Ezeken a helyeken „Tokoloshe” néven ismerik ezt a démont.