A Pennsylvania államban élő Joe Miller múlt év decemberében egy igen különös dolgora lett figyelmes.
Napi rutinjának megfelelően, megvette kedvenc gabonapelyhét, de később, amikor a doboz tartalmát a táljába öntötte, a gabonapehellyel együtt egy furcsa kis cetli is kiesett belőle.
A papírdarabon lévő szöveg valamiféle kódra vagy rejtjelezésre hasonlított, s olyan szavakat tartalmazott, mint
„Disney”, „Oprah”, „Fekete nap”, „Musk”, „nácik”, „maffia”, „Hamasz”, „labirintus”.
Ezek a kifejezések gyakran kötődnek különféle összeesküvés elméletekhez. A cetlin azonban voltak olyan sorok is, melyeknek látszólag nem sok értelmük volt.
Ami a leginkább megrémítette Millert, az az volt, hogy a gabonapelyhes doboz teljesen le volt zárva, vagyis
a cetlit nem a boltban rejtették bele, hanem a gyártás valamely korábbi szakaszában.
Miller azonnal panaszt tett a rendőrségen és a helyi FBI-irodánál, továbbá az újságírókat is értesítette a rejtélyes cetli miatt.
A hatóságok eleinte nem hozták nyilvánosságra a cetli tartalmát, félve az esetleges pániktól, hamarosan azonban egyre több ember jelentkezett az állam különböző városaiból, illetve a környező régiókból, jelezve, hogy Millerhez hasonlóan furcsa cetlit találtak a megvásárolt termékek dobozaiban.
Az újságírók közel száz bejelentést kaptak, melyben a lakosok arról panaszkodtak, hogy legalább hat különböző kiskereskedelmi üzletlánc termékeiben találtak hasonló cetliket. A szöveggel ellátott papírok nemcsak gabonapelyhek, csokoládék és kozmetikumok hanem más termékek dobozaiban is rendre felbukkantak.
A rejtélyt tovább fokozta, hogy
ugyanilyen cetliket találtak néhány fa törzséhez rögzítve egyes parkokban.
„Vajon ki az, aki veszi a fáradtságot, és dróttal egy fa törzséhez erősíti ezeket a papírdarabokat? Ez egyszerűen ijesztő” – mondta egy női szemtanú.
„Valamiféle kód van benne, ami a rejtvény része.” – állítja Spencer Rappaport számítógépes szakértő.
A helyi rendőrfőnök úgy véli:
„A cetliket a csomagolási folyamatok valamely szakaszában rejthették a termékek dobozaiba”.
Az eset kisebb tömeghisztériát váltott ki a helyi közösségi oldalakon, ahol a felhasználók azt találgatják, mi állhat a dolog hátterében.
A rendőrség és az FBI is jelezte, hogy „rajta vannak az ügyön”, ez idáig azonban nem érkeztek olyan hírek, melyek arra utalnának, hogy közel járnak a megoldáshoz.