Megszokhattuk, hogy a paranormális jelenségekről és földönkívüliekről szóló hírek, történetek többnyire az Egyesült Államokból vagy Nagy-Britanniából érkeznek. Most viszont ugrunk egy nagyot a térképen, és bemutatunk néhány Ázsiához, egész pontosan a Góbi-sivataghoz kötődő izgalmas esetet.
A köddé vált tudós
A tekintélyes kínai biokémiusnak, Peng Jiamunak 1980 júniusában veszett nyoma valahol a Góbi-sivatagban. Eltűnésének rejtélye közel fél évszázaddal később is megoldatlan.
Az elmúlt évtizedekben számos feltételezés született arról, hogy mi történhetett a neves tudóssal, köztük olyan spekulatív állítások is, miszerint Penget földönkívüliek rabolták el.
Bizonyítékok nélkül elég meredek gondolatnak tűnhet mindez, ám Kína történelmében több olyan esetet is találni, mely valamilyen módon kapcsolatba hozható a másvilági látogatókkal, s egyéb paranormális jelenségekkel.
Peng esetében ugyan sokan elutasítják a földönkívüli beavatkozás lehetőségét, a teória mégsem olyan abszurd, mint elsőre gondolnánk.
Az eltűnt tudósnak szó szerint nyoma veszett, semmiféle jel nem utalt arra, hogy merre folytatta tovább útját, hiába keresték őt nagy erőkkel.
Érdemes továbbá azt is megemlíteni, hogy a Góbi-sivatag térségében dolgozó kutatók – akárcsak a helybeliek – gyakran láttak különös tárgyakat elsuhanni az égen.
Eltűnése idején Peng Jiamu a hazájában és világszerte is befolyásos kutatónak számított, aki a Kínai Tudományos Akadémia alelnöke is volt egyben.
Ekkortájt a Tarim-medence legmélyebb pontján, a mára kiszáradt Lop-nór tó medrében kutatott kálium után. Korábban nukleáris kísérleteket végezetek erre, a környékbeli ősi temetők pedig újabb találgatásokra adtak okot.
Az expedíció munkáját egy darabig semmi sem zavarta, ám hamarosan kiderült, hogy a benzin- és vízkészletük is fogytán, ezért a hadseregtől kellett segítséget kérniük.
1980. június 17-én, mindössze öt nappal az expedíció kezdete után érkezett a parancs, hogy maradjanak a helyükön és várják meg a mentést, Peng azonban figyelmen kívül hagyta az utasítást. Üzenetet hagyott társainak, majd elindult vizet keresni. Soha többé nem látták.
Kollégái próbáltak nyomára akadni, de végül vissza kellett fordulniuk. Másnap délre aztán megérkeztek a katonák, akik nagy erőkkel fogtak az eltűnt tudós keresésébe, ám hiába fésültek át több száz mérföldnyi területet, nem akadtak Peng nyomára. A kutatást ezután még három hónapon át folytatták, de sajnos eredménytelenül.
Ahogy az várható volt, Peng eltűnésével kapcsolatban jó pár elmélet született. Néhányan úgy gondolták, a tudóst egyszerűen elnyelte a sivatag, mások pedig arra gyanakodtak, hogy a Szovjetunióba disszidált, esetleg amerikai ügynökök rabolták el. A valószínűtlen elképzeléseket nem sikerült bizonyítani, ám akadtak ennél merészebb fetevések is.
Kozmikus beavatkozás?
Az internet elterjedésével megjelentek azok a teóriák is, melyek azt feltételezték, hogy Peng valami másvilági dologgal találkozott a Góbi-sivatagban, s ez áll eltűnése hátterében.
Paul Dong UFO-kutató szerint az ügy jóval rejtélyesebb, mint elsőre gondolnánk.
„Ha elnyeli, betemeti a homok – mondja Dong – akkor a küzdelem nyomai megmaradtak volna. Megjegyzendő, hogy Peng csak fél napja volt távol, amikor a társai keresni kezdték. Ennyi idő alatt legfeljebb 30 vagy 40 kilométert tehetett meg. Ha egy erőteljes homokvihar lett volna ebben a körzetben, azt valószínűleg a kollégái is észlelték volna”.
Dong hozzátette, hogy a Góbi-sivatag évtizedek óta ismert az UFO-észleléseiről, így nem zárható ki, hogy azoknak van igaza, akik szerint a kutatót egy idegen űrhajó ragadta el.
Bár Peng Jiamu eltűnése manapság is találgatások tárgya, nem övé az egyetlen rejtélyes eset a Góbi-térségben.
Erőtér az űrhajó körül
1951-ben két férfi egy vakító fényjelenségre lett figyelmes túrázás közben, majd egy kupola formájú objektumot láttak a földre ereszkedni. – derül ki Felix Zigel aktáiból.
A landolás után olyan humanoidokat láttak sertepertélni az űrhajó körül , akiknek törzsén és fején „fura fények” voltak. Mikor a túrázók megpróbáltak közelebb menni a tárgyhoz, egy láthatatlan erőtérbe ütköztek – ilyenről egyébként a korábbi UFO-esetek szemtanúi is beszámoltak.
Paul Dong ugyan nem tartja valószínűnek, hogy az idegeneknek bázisaik lennének a bolygón, de szerinte a Góbi-sivatag ideális hely lenne a létesítményeik számára. Ő maga mintegy 300 olyan UFO-esetet gyűjtött össze, melyek a Góbi-sivataghoz kapcsolódnak, és személyesen is beszélt néhány szemtanúval.
Közéjük tartozik az a Sinkiangban dolgozó geológus is, aki az ott töltött idő alatt számos furcsa tárgyat látott a sivatag felett repülni, és ugyanilyen észlelésekről hallott másoktól is.
UFO az olajmező felett
Szintén Sinkiang tartományból származik annak a férfinek a beszámolója, aki 1978-ban több fényesen izzó objektumot észlelt az égen, melyek olykor megálltak, majd egy helyben lebegtek.
Hasonló légi manőverekről számoltak be ugyanebben az időben egy közeli olajmező munkásai is. Az általuk látott „ezüstszínű henger” hol kilőtt a magasba, hol alacsonyabbra ereszkedett, de volt, hogy csak hangtalanul lebegett.
A rögtönzött légibemutatót az olajipari cég elnökségi tagjai is látták, ők azonban ellenséges kémrepülőnek gondolták a tárgyat, ezért riasztották a hadsereget.
Hamarosan egy nagyobb egység érkezett, s miután lezárták az olajmező környékét, a katonák és a munkások együtt indultak a terület azon része felé, ahol az UFO lebegett. A tárgy ekkor mintha csak megérezte volna szándékukat, elképesztő sebességgel kilőtt a magasba és pillanatok alatt eltűnt a szemük elől.
Lezuhant űrhajó a sivatagban
A következő érdekes eset, az orosz UFO-kutató, Dr. Anton Anfalov archívumából származik. A beszámoló szerint 1982-ben a Góbi-sivatagban gyakorlatozó kínai hadsereg egy idegen űrhajó roncsaira bukkant, a hamarosan kiérkező mentőcsapat pedig kordonnal vette körbe a helyet.
Úgy tűnt, a jármű kevésbé sérült, mint elsőre gondolták, a legénység tagjai pedig még azelőtt elhagyták a helyszínt, hogy a katonák rájuk találtak volna. A 30 láb széles henger alakú tárgyat közelebről is megvizsgálták, de nem tudták megállapítani, hogy milyen anyagból készülhetett.
„Annyi biztos, hogy egy nagyon ellenálló felületről van szó”
– mondta az egyik szemtanú.
A roncsok között az űrhajóból származó különféle „futurisztikus kinézetű” berendezéseket és székeket is találtak.
Később egy hatalmas platós teherautó érkezett, ami a pletykák szerint a Taihang-Shan-hegység alatti tiktos katonai bázisra vitte a maradványokat.
UFO-bázisok, útvonalak és leszállóhelyek
Henri Durrant francia ufológus szerint a Góbi-sivatag felett amolyan „UFO légifolyosónak” kell lennie, ami megmagyarázná a térséget övező Kína, Mongólia és az akkori Szovjetunió területe felett tapasztalt megannyi UFO-észlelést.
1970 áprilisában a szovjet hadsereg felderítő gépei több száz négyzetmérföldes területet kutattak át a Góbi-sivatagban, reagálva az akkoriban fokozódó UFO-aktivitásra. Állítólag sikerült is beazonosítaniuk egy „UFO-leszállóhelyet” a mongol határ közelében, ezért április 27-én visszatértek bombázóikkal és megsemmisítették az „ellenséges célpontot”. Bár egy szigorúan titkos küldetésről volt szó, néhány szemtanú azért mégis akadt.
Helyi pásztorok például megerősítették, hogy a kérdéses időpontban látták a közeledő repülőgépeket, továbbá magát a bombázást is. A mongol főváros, Ulánbátor lakói szintén észlelték a robbanásokat, ahogy az azt követő hatalmas füstfelhőt is.
A legérdekesebb szemtanúi beszámoló viszont minden bizonnyal a régión akkoriban átutazó kelet-német diákcsoporttól származott. Egyikük, Manfred Goel azt nyilatkozta, hogy
„látták, amint az oroszok lebombáznak egy alagutakból és piramisszerű építményekből álló komplexumot”.
A Góbi-sivatag, mint az UFO-találkozások gócpontja
Amint láthattuk, a Góbi-sivatagnak is megvannak a maga különös rejtélyei, történetei. Bár a régió közel sem olyan ismert „UFO-gócpont”, mint az „Alaszkai-háromszög” vagy a Colorado állambeli San Luis-völgy, a földönkívüliek itt is előszeretettel fordulnak meg.
Sok teoretikus szerint épp a térség kietlensége vagy viszonylagos ismeretlensége lehet csábító azoknak – legyen szó emberekről vagy földönkívüliekről -, akik titokban szeretnék folytatni kétes szándékú tevékenységeiket.