Ősi tudatmódosító eljárások

Az emberi elme, érzékelésünk meglehetősen kényes, könnyedén befolyásolható mechanizmus.

Ebből következőleg tudatot módosítani szinte mindig lehetett, még a legősibb kultúrák írásos, képes feljegyzéseiben is találhatunk utalásokat arra, hogy rituális szertartások alkalmával akár a mantrázás -vagyis egy-egy vallásos verssor ritmikus ismételgetése – segítségével, akár különböző növények kivonatainak elfogyasztásával sikerült úgymond mentálisan egyfajta másállapotba hozni embereket.

A legkorábbi feljegyzések az emberi viselkedés, a psziché működésének befolyásolásáról az ókori Egyiptomból maradtak vissza, ahol a legkülönbözőbb módszerekkel próbáltak embereket megfosztani a saját személyiségétől és szerették volna megtölteni a tisztára lúgozott elmét olyan tudattal, ami a hatalom érdekeinek a leginkább megfelelt.

Persze ezek még elképesztően primitív kísérleteknek bizonyultak a maiakhoz képest. Az Egyiptomi Halottas könyvben többféle eljárást részleteznek, ebből tudjuk, hogy elsősorban különböző drogokkal, főzetekkel, varázsigékkel – ez utóbbit vehetjük a hipnotizálás egy korai változatának -, illetve fizikai erőszak alkalmazásával igyekeztek megtörni tudatot és akaratot egyaránt.

Hogy ezek a módszerek mennyire voltak sikeresek, azt már nem tudjuk biztosan, mindenesetre kijelenthető, hogy az egyiptomi hatalmasságok voltak az úttörői az agymosás gyakorlatának.

Az is érdekes, hogy viszonylag korán felfedezte az emberiség a hipnotizálás módszerét, melynek segítségével sikeresen kényszerítettek rá az alanyokra olyan cselekedetek végrehajtását, melyet éber állapotban valószínűleg nem akart volna véghezvinni – vagy nem lett volna képes rá.

A hipnózis teljesítménynövelő tréning része is lehet: Egyes történészek szerint a görög harcosok nem egyszer fura transzállapotban indultak csatába, és emberfeletti módon felbátorodva, érzékszerveik felfogóképességét megtöbbszörözve, különösen nagy fizikai erővel támadtak neki az ellenségnek.

Mindehhez nem árt tudni, hogy a harcosok a csaták előtt kötelességszerű módon estek át egyfajta ceremónián, ahol a papok megáldották őket.

Ezek a szertartások aztán rendszeresen tombolássá fajultak, ahogyan a hangadók segítségével lassan mindenki belelovalta magát a háborús tudatállapotba, és ennek köszönhetően a katonák már alig várták, hogy összecsaphassanak az ellenféllel.

A hipnózis kezdetleges módszere tehát már ekkor is igen nagy hatásfokkal működött – pedig mindez évezredekkel ezelőtt történt!

A tudatmanipuláció, agymosás módszerei tovább fejlődtek, finomodtak. A XX. század elején nagy divat volt különböző szeánszokra járni, ahol egy médium segítségével a résztvevők kapcsolatba léphettek a túlvilágon levő szellemlényekkel, azokkal, akik a szeretteiknek számítottak.

Nos, anélkül, hogy megkérdőjeleznénk a szellemekbe, kísértetekbe vetett hitet, kijelenthetjük, hogy a szeánszok igen nagy részében nem történt más, mint hogy a médiumok, ezek az igen nagy szuggesztív erővel rendelkező emberek egyfajta transzba, hipnotikus, módosított tudatállapotba lökték vendégeiket, akik aztán a kívánalmaiknak megfelelően hallucinálták azt, amit a szeánsz vezetője sugallt a számukra.

Az Egyesült Államokban, a 30-as években Dr. Franz Walter egy igen nagy közfelháborodást keltő kísérletei során bebizonyította, mennyire gyurmázható az emberi elme. Több, igen kegyetlennek számító kísérlete alkalmával tisztességes, hétköznapi állampolgárokat vett rá arra, hogy törvénybe ütköző cselekedeteket hajtsanak végre.

Az egyik alanyát arra utasította, hogy az gyilkolja meg a férjét. Még instrukciókat is adott: A hölgynek elmondta, hogyan teheti tönkre férje kocsijának a fékrendszerét.

Az embertelen kísérlet azonban nem járt sikerrel: Az alany ugyanis nem volt képes átlépni erkölcsiségének korlátait – még ebben a félig öntudatlan állapotban sem -, és miközben valóban azon mesterkedett, hogy egy balesetnek látszó gyilkosságot hajtson végre, az agyában valahol meglapuló öntudata rendre szabotálta ezeket az akciókat.

Féltucatnyi kísérletezés után bukott le, a rendőrség rajta keresztül pedig könnyen eljutott a kegyetlen hipnotizőrhöz. Tíz évet kapott. Akkor még ugyanis büntetendő cselekmény volt mások agyával játszani.

Ma már nem az. Sőt, maguk a kormányok és azok titkos szervezetei vannak azon napjainkban is, hogy kidolgozhassanak egy globális agykontroll-hálózatot, melynek révén az egész emberiséget mentális rabszolgaságba vethetik.

Legújabb cikkek

You cannot copy content of this page

Send this to a friend