Az elnevezés a Földre utal, ugyanis a Voyager-1 űrszonda 1990-ben rekordtávolságból készített képén bolygónk csupán ennyinek látszik.
A hatmilliárd kilométerről készített képnek Carl Sagan amerikai csillagász, ismert tudománynépszerűsítő adott nevet, illetve ugyanezen a címen írt könyvet 1994-ben.
Ő volt az egyik csillagász, aki összeállította a földönkívülieknek szóló üzenetet a híres aranyozott, gravírozott fémlap formájában, melyet a Pioneer-10 és a Pioneer-11 vitt magával a világűrbe.
A Voyager-1-et a Pioneerek után, 1977 szeptemberében bocsátották fel. Sagan volt az, aki szorgalmazta, hogy készítsen egy fotót a Földről, mikor eléri a legelőnyösebb pontot a Naprendszer szélén.
A szemcsés kép egy halványkék pöttyöt ábrázolt, melynek látványáról Sagan az alábbiakat mondta híres beszédében:
„Nézzenek ismét arra a pontra. Az itt van. Az otthonunk. Azok mi vagyunk. Ott van mindenki, akit szeretnek, mindenki, akit ismernek, mindenki, akiről valaha hallottak, az összes emberi lény, aki létezett. Az összes örömünk és szenvedésünk, vallások, ideológiák és gazdasági dogmák ezreinek magabiztossága, minden vadász és növényevő, minden hős és gyáva, minden civilizáció alkotója és lerombolója, minden király és paraszt, minden szerelmes fiatal, minden apa és anya, reménnyel teli gyermek, feltaláló és felfedező, minden erkölcs oktatója, minden korrupt politikus, minden »szupersztár«, minden »legfőbb vezér«, fajunk történelmének összes szentje és bűnös személye ott élt – azon a porszemcsén a napsugárban függve.”
A kép 2001-ben bekerült a Space.com legjobb tíz űrtudományos képe közé.