A meridiánok

Szerző képe

Rejtélyek Szigete

A testen belül 72 meridiánvonalon kering a csí. Időnként néhol feltorlódik, máshol „kifogy”, így aztán ez az elváltozott állapot szüli a betegségeket.

Mivel zárt rendszerről beszélünk, az egyes energetikai pontok segíteni tudnak egymásnak abban, hogy ahol több van, onnan külső segítséggel átáramolhat oda, ahol kevesebb.

Az energetikai, vagy akupunktúrás pontok saját feladatkörrel, szép számmal megtalálhatók a meridiánvonalak mentén. A meridiánt a kínai felfogás nem azonosítja az idegpályákkal, sem a vérrel, sem egyéb belső keringési folyamattal.

A meridiánoknak nincs tapintható útvonala, viszont nélkülük (a csí áramlása nélkül) nincs véráram sem, s nincs belső működés a testben. A csí megtalálható ugyanakkor a vér­ áramban is, az idegpályákban is, anélkül, hogy helyileg azonosítható lenne bármelyik formával.

• Ismert 12 fővezeték (meridián), melyek a test mindkét oldalán az ujjaktól indulva eleinte a felszínen, majd a mélyben futnak. A test elején, és a belső felszínén találhatók a jin vezetékek (hat darab), a test hátsó és külső felszínén pedig a jang vezetékek (hat darab).

• Minden vezeték kapcsolatba hozható valamelyik szervvel, így egy általá­nosnak mondott fájdalom az értők számára a meridián mentén található belső szerv bajára hívhatja fel a figyelmet.

Létezik még nyolc raktározó csatorna (páratlan vezeték), melyekre akkor van szükség, ha többlet csí jelentkezik a test valamely pontján. A többlet ide vándorol, és ha hiány van, innen meríthető. Ezért inkább tároló, mint vezető funkciót látnak el. Közülük kettővel foglalkozik kiemelten a kínai gyógyászat, a test elején középen futó befogadó vezetékkel, és a test hátoldalán középen futó kormányzó vezetékkel. E két vezeték alkotja a „kis égi kört”

• A meridiánok a test bizonyos helyein mélyebben, máshol a bőrfelszín közelében lelhetők. A bőrfelszín közelében pedig felkínálnak jó néhány csomópontot, melyek érintésével üzenet küldhető a test belső, bonyolult világába.

• Léteznek olyan meridiánok, melyek az izmokért (12 darab), idegekért (12 darab), a bőrért (12 darab), és a csontokért (12 darab) felelnek.

• A fennmaradó négy pedig különleges meridián.

A jól ismert energiapontok csak a 12 fővezeték mentén találhatók. A kínaiak által meghatározott belső szervekről annyit érdemes tudni, hogy nem egészen azonosak a nyugati felfogás által behatárolt szervekkel. Inkább kapcsolatrendszereket határoznak meg, mint konkrét szerveket.

A tüdő például kapcsolatban áll a vesével, valamint a bőrproblémákért is felelős. A máj összeköttetésben áll a szemmel. A belső világ összefüggéseit is a jin-jang kapcsolaton működteti. A szerveket, funkciójuk szerint jin, illetve jang jellegű csoportra osztja.

Jin szerv a tüdő, szív, lép, máj, vese. Ezek az élet alapvető feltételeit biztosító szervek, hisz kering bennük a vér, a nyirok, a csí, benne lakozik az értelem. Jang szerv a gyomor, az epehólyag, vékonybél, vastagbél, húgyhólyag.

Ezek pedig a fennmaradást, a test működését biztosítják. Befogadnak, felhasználnak és ürítenek. A jin szervek tömörek, a jang szervek barlangszerűek. A szervek párosával töltik be funkciójukat, azaz a jin-jang egyensúlyt.

Ez azt jelenti, hogy minden jin szervnek van jang párja: tüdő-vastagbél, gyomor-lép, szív-vékonybél, hólyag-vese, szívburok-hármas melegítő, epehólyag-máj. Az energia szabályos, kétórás ciklusokban halad át az egyes szerveken.

Amikor az egyikben telítődik, a vele ellentétes oldalon levő szervben energiahiány lép fel. A szervek működési szabályzatát a kínai szervóra tartalmazza. E szerint minden szervünk naponta egyszer eléri energiacsúcsát, a vele szemben levő szerv pedig éppen akkor éli át energiahiányos állapotát.

Például, amikor a szív energiája a csúcspontján van (11 és 13 óra között), akkor az epehólyag energiája éppen a minimumom van (23 és 1 óra közölt).

ENERGIACSÚCSOK:

3 és 5 óra között a tüdőben, 5 és 7 óra között a vastagbélben; 7 és 9 óra között a gyomorban, 9 és 11 között a lépben; 11 és 13 óra között a szívben, 13 és 15 óra között a vékonybélben; 15 és 17 óra között a hólyagban, 17 és 19 óra között a vesében; 19 és 21 óra között a szívburokban, 21 és 23 óra között a hármas melegítőn; 23 és 1 óra között az epehólyagban, 1 és 3 óra között a májban.

forrás:Berente Ági:Keleti gyógymódok kézikönyve

Legújabb cikkek
Tikoloshe

Tikoloshe: A dél-afrikai mitológia gonosz démona

A Tikoloshe a dél-afrikai hagyományokban szereplő gonosz démon, melyről úgy tartják, hogy többféle alakot is képes felvenni, így például törpeként ... Tovább
kézfogás üzenete

Sok mindent elárul egy emberről, hogy milyen a kézfogása

Egy, a Social influence című folyóiratban megjelent tanulmány azt próbálta kideríteni, hogy a kézfogás segíthet-e az embereknek jobban megítélni másokat. ... Tovább
Turáni átok

A turáni átok és a magyar nemzet széthúzása

Ősi legendáink szerint, midőn eleink István király akaratának engedelmeskedve felvették a keresztséget és megtagadták ősi hitüket, a táltosok megátkozták a ... Tovább
chilei szenátor ufo-esete

Egy chilei szenátor azt állítja, hogy 2012-ben elrabolták az idegenek

Karim Bianchi chilei szenátor úgy véli, 2012-ben földönkívüliek rabolták el. Az eset részleteiről nemrégiben beszélt az újságíróknak. Azon a bizonyos ... Tovább

A világon először kommunikáltak álmaikon keresztül egy forradalmi kísérlet résztvevői

Egy neurotechnológiai cég azt állítja, hogy a világon először sikerült elérnie az álomalapú kommunikációt két alvó személy között. A mérföldkőnek ... Tovább
dinoszaurusz

Lehetséges a dinoszauruszok újraélesztése?

A tudomány már bizonyította, hogy képes összetett anyagcserével rendelkező élőlények klónozására. Ha a dinoszauruszok maradványaiból elő lehetne állítani egy DNS-mintát, ... Tovább
Eagle River-i UFO eset

Palacsintával jutalmazták a földönkívüliek a segítőkész férfit

A történet abszurditása ellenére, az ügyben hivatalos vizsgálat is folyt akkoriban, a nyomozásba pedig még a Kék Köny terv (Blue ... Tovább
Pókember hálóvető technológia

Pókember ihlette hálóvető technológiát fejlesztettek ki a kutatók

A képregényhős Pókemberéhez hasonló szupererős fonalat készítettek a kutatók. A prototípusokkal ugyan még nem fogunk épületek között hintázni, de a ... Tovább

You cannot copy content of this page

Send this to a friend