Tudomány és technika

Kísérlettel bizonyították, hogy agyunk fogékonyabb és erőteljesebben reagál a negatív információkra

Képzeld el, hogy egy átvirrasztott éjszaka után, hajnalban az ágyadban hánykolódsz, és egy szégyenletes esemény emlékét forgatod az elmédben. Valami ostobaság csúszott ki a szádon, a körülötted állók pedig szörnyülködve meredtek rád.

Nem számít, hogy az egész mindössze négy másodpercig tartott, és több mint egy évtizede történt. Az elméd elengedhetetlennek tartja, hogy azon őrlődj, nem beszéltek-e ki, és nem nevettek-e rajtad a hátad mögött a többiek, hiszen azóta is puszipajtások.

Azt elfelejted, hogy az egyik munkatársad megdicsért napközben, ajándékot kaptál édesanyádtól, és rád mosolygott egy idegen, miközben elment melletted a buszon.

Ez mind nem számít, nem látsz mást, mint a barátaid egy évtizeddel korábbi rémült tekintetét. Vajon miért?

Nos, azért, mert az agy eleve részrehajló, előnyben részesíti a negatív információt. Vagyis mind érzékenyebbek vagyunk arra, ami fenyegető vagy kellemetlen.

Ezt bizonyították dr. John Cacioppo kísérletei is, aki különböző (semleges, pozitív és negatív) képeket mutatott a kísérleti személyeknek, és közben mérte az agykérgük elektromos aktivitását.

dr. John Cacioppo

Azt találta, hogy az agy mindig erőteljesebben reagál a negatív ingerekre, mint a pozitívakra.

Valószínűleg ez azért alakult így, mert őseinket jobban segítette a túlélésben. Akkoriban bármely negatív környezeti inger életveszélyt jelenthetett.

Azok az elődeink, akik ráhangolódtak ezekre a jelzésekre, nagyobb eséllyel maradtak életben. (Légy hát hálás ükapáid szépapáinak pesszimista hozzáállásáért!)

A pozitív információnak kisebb szerepe van a faj fennmaradásában, nehézkesebben is fogjuk fel. Ezért jellemző ránk, hogy a kelleténél többet törődünk a rossz hírekkel, és kevesebbet a jókkal.

A negatív tényezők túlértékelése vezet oda, hogy még azok is hajszoltnak és boldogtalannak érzik magukat, akik viszonylag jól élnek.

Több kutató szerint a jó és a rossz öt az egyhez aránya esetén kezdjük csak észrevenni a jót. A párkapcsolatukkal is azok elégedettek, akiknél legalább ez az arány jelen van a partnerrel közös tapasztalataikban és érzéseikben.

Egyúttal az is érthetővé válik, miért szakít az, aki úgy érzi, kapcsolatában a jó és rossz dolgok aránya ötven-ötven százalék.

Milyen tanulságot vonhatunk le mindebből?

Először is azt, hogy a szorongás nem jelent zavart agyműködést. Egyszerűen csak a negativitás iránti velünk született részrehajlás okozza.

Ezt kell legyőznünk ahhoz, hogy legyen reményünk a szorongás leküzdésére.

Kövess minket a Facebookon!
Legújabb cikkek

A világ első UFO-szelfijét készítette egy brazil UFO-kutató?

Számos UFO-fotó készült már világszerte, ám többségükről hamar kiderült, hogy azokon csupán természeti jelenségek vagy optikai hatások láthatók. Most azonban úgy tűnik, hogy minden ...
The Awful

„Rettenetesnek” hívták azt a szárnyas lényt, ami éveken át ijesztgette amerikai kisvárosok lakóit

1925-ben ijesztő találkozások zavarták meg két amerikai kisváros, Berkshire és Richford nyugalmát. A Vermont állambeli települések lakói egy ijesztő, szárnyas fenevadról beszéltek, mely leginkább ...

Fényes gömbök követtek több mint 3000 kilométeren át egy Nigériába tartó utasszállítót

Egy utasszállító pilótája azt állítja, ismeretlen objektumok követték a gépét, több mint 3000 kilométeren keresztül. Ruud Van Pangemanan kapitány egy Boeing 747-essel tartott Szaúd-Arábiából ...

A földönkívüliekért rajongó Tom Cruise a világűrben akar forgatni

Hollywood örökifjú fenegyereke egészen kivételes helyszínt választott jövőbeni filmjéhez. Tom Cruise-ról köztudott, hogy szereti a teljesítőképessége határait feszegetni egy-egy látványos akciójelenet érdekében. Karrierje során ...

Trump: „Ha nyerek, még több titkos aktát hozok nyilvánosságra az UFO-król és Kennedyről”

Donald Trump további UFO-aktákat hozna nyilvánosságra, amennyiben megnyeri a novemberi elnökválasztást. A republikánus elnökjelölt minderről a The Lex Fridman podcastban beszélt, ahol sok más ...

Spontán teleportáció? Egy kínai férfi 800 kilométert utazott rövid idő alatt – ma sem értik, hogyan

A mai napig rejtély, hogyan volt képes egy kínai parasztember 800 kilométert megtenni egy éjszaka leforgása alatt. Huang Yanqiu egy távoli faluban, Dongbeigaóban élt, ...

You cannot copy content of this page

Send this to a friend