Rejtélyek

Az átányi gyógyító kőkoporsó rejtélye

Szerző képe

Rejtélyek Szigete

Az ősi elképzelés szerint az emberi testben bizonyos energia vonalak, meridiánok húzódnak. Ezek egészséges működésére az akupunktúrás pontokon keresztül lehet hatást gyakorolni.

A Földet testünkhöz hasonlóan energiavonalak hálózzák be. Kialakulásuk a Föld mágnesességére vezethető vissza. Ezeket a vonalakat sokféleképpen nevezik: a föld meridiánjainak, Szent György-, illetve Sárkány vonalaknak.  A vonalak  kereszteződésénél fekvő helyek, sziklák, oltárok, dombok gyógyítanak, feltöltenek, de legalábbis hatnak ránk.

Ilyen mágikus helynek tartják sokan a Heves megyei Átány községben található kőkoporsót, amely hol gyógyító, hol bajt hozó erejéről volt híres. A körülötte lebegő titkokat még senkinek sem sikerült megfejteni. Pedig sokan kísérleteztek vele.

A rendszerváltás után kezdtek a sírról beszélni, egyre több újságíró járt a helyszínen. A kőkoporsó alatt fekvő, XVIII. században eltemetett Kis Bárczay Mihály felbolygatta a kis falu életét. Halottlátók, boszorkányok, egyházak és tudósok foglaltak állást a kérdésben, ki-ki a maga szemszögéből.

Mint minden olyan rejtélyről, melynek nincs elfogadható magyarázata, az átányi kőkoporsóról is sok az egymásnak is ellentmondó vélemény, találgatás.  A közel sem egybehangzó véleményektől függetlenül megindultak a zarándoklatok is a kisfiú sírjához.

A helyi legenda szerint a himlőben vagy pestisben elhunyt kisgyerek nyughelyét sírrablók rongálták meg. Nagyobb értéket reméltek, mivel a Bárczayaknak jelentős birtokaik voltak. A rablókat a néphit szerint megfertőzték a himlőbaktériumok, és napokon belül meghaltak. Ezért tarthatták, s néhányan tartják ma is, hogy átok ül azon, aki a sírhoz nyúl. Legalább is ezt tartották legtöbben a kőkoporsóról egészen 2004 novemberéig. Akkor a Boszorkányszövetség papjai levették a sírhoz tapadt átkot.

A rontáslevétel híre futótűzként terjedt. Azóta sokan látogatják életük kisebb nagyobb problémáinak megoldását remélve tőle. A falu lakói többnyire elkerülik, és nem is nyilatkoznak szívesen róla. Van, ki hiszi, hogy az ezerhétszázas években ide temetett kisded szelleme segít a hozzá könyörgőkön.

Az idősebbek viszont úgy vélik, nem szabad a síremlékhez hozzányúlni, mert baj éri az embert. Beszélnek olyanokról, akik ezt nem tartották be és baleset érte őket, míg mások megbetegedtek.   Megint mások meg nevetségesnek tartják a feltételezést, hogy a kőkoporsónak mágikus ereje lenne.

Egy biztos, a síremlék az 1700-as évek végéről származik, s valóban egy kisfiúnak állították, aki valamilyen fertőző betegségben, pestisben vagy kolerában halt meg. A síremlék a református temető  tizenharmadik parcellájában van, a több sír fekvésétől tökéletesen eltérően, ősi magyar szokás szerinti kelet-nyugat tájolással.

A falu lakói beszélnek arról is, hogy egy titkolt szerelemből született az Átányban elhantolt kisfiú, akinek az édesanyja kikapós menyecske volt. Hogy a kisdedet mikor temették el, sajnos nem látszik rendesen a síremléken. A falusiak azt is tudni vélik, hogy 1860 körül kihantolták a sírokat, hogy az újra szentelt temetőben, új halottak pihenhessenek. Azt azonban senki sem érti, hogy a kisded koporsója miért maradt itt? Talán akkor még mélyen a föld alatt volt.

A falu házai, a templom és a sírok nagy része az 1999 –es árvíz idején megemelkedett, majd visszasüllyedt, akkor kerülhetett felszínre a kőkoporsó – vélik egyesek. Ha ezt elfogadjuk, akkor kérdés az, hogy úgy, ahogy a házak és a többi sír vissza süllyedt, ez az egy kőkoporsó – bár súlya van, miért nem? Sok kérdés felvetődik tehát. Nem véletlen, hogy a kőkoporsóról könyv is íródott.

Egy biztos, nem mindig féltek tőle az emberek, volt idő, amikor a közeli búcsúhelyre járó katolikusok megálltak imádkozni előtte. Az idősebbek úgy vélik, nem szabad a síremlékhez hozzányúlni, mert baj éri az embert. – Nemrég megkotortam a koporsó oldalát, és másnap reggelre megdöglött az egyik tehenem. –  említette saját példáját az egyik átányi. – Tudom, hogy lehet véletlen egybeesés is, de azóta én is jobban tartok tőle.

Sokan úgy tartják, a kőkoporsó mozog a földben és fokozatosan kiemelkedik onnan. Ezt azzal próbálják bizonyítani, hogy a síremlék moha lepte felületén mindig látható egy olyan pár centis csík a talaj szintje felett, ami nem zöldült be.

A legöregebbek azt mondják,  hogy gyerekkorukban nem látszott még a koporsóból semmi. Először a 1970-es években botlottak meg a helyiek benne. Akkor még csak úgy 10-15 centire emelkedett a föld fölé. Aztán ahogy telt az idő, egyre jobban előtűnt  egész szarkofág alakú formája.  Egy biztos, a különös, több száz éves szürke tömb a környező sírokhoz viszonyított szabálytalan fekvése miatt rögtön feltűnik az alvégi temetőben.

A falu polgármesteri hivatalában több tucat hálálkodó levél van, melyben a sírt felkeresők leírják, hogy az ezerhétszázas években ide temetett kisded szelleme miként gyógyította meg őket, hogyan békített össze évek óta haragban álló szomszédokat, miként segítette át a vizsgán a hozzá könyörgőket.

forrás: astronet.hu

You cannot copy content of this page

Send this to a friend