Dorje – Az istenek megsemmisítő erejű fegyvere

Szerző képe

Rejtélyek Szigete

A korai hinduizmus főistenei Nap-, vagy ritkábban a Holdistenek voltak. Mitológiájukra mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy fatalista.

Az ember szabadságát és győzelmét ígéri. Nem csoda, ha ezek az istenségek többnyire hadistenek, akiket a megfelelő fegyverekkel ábrázolnak.

A legfélelmetesebb fegyverek egyike a dorje, ami a görög Zeusz isten fegyveréhez – a „villámcsapáshoz” – hasonlítható. Ennél a prehisztorikus eszköznél erős a gyanú, hogy az ekörül létrejött kultikus praktikák nem mások, mint a cargo kultusz részei.

A cargo kultusz azt az emberi viselkedésmódot írja le, amikor egy technikailag fejlett civilizációból származó tárgy birtokába jutva, ezt az „árut” (angolul cargo) az emberek vallásos tiszteletben részesítik. Ők abban a hiszemben vannak, hogy e tárgyak „isteni” eredetűek.

A dorje ereje

A dorjék plasztikus ábrázolásai ma bronzötvözetből készülnek. A dorje alapformája egy hengeres vagy éppen sokszögű rúd, közepén henger alakú fogórésszel. A rúd mindkét végén egy-egy figura van, amelyek erősen stilizált koronákra hasonlítanak. A koronákat fémből formázott szimbolikus lángok alkotják. Ezek arra a hatalmas energiára utalnak, amely egy ilyen dorjéból kisugározhat.

A dorje ereje ma mindenekelőtt a lélekre gyakorolt hatására vonatkozik, ezért számos rituálé nélkülözhetetlen kelléke. Ennélfogva a dorjét nemcsak a hindu hitben, hanem a tibeti buddhizmusban is megtaláljuk.

Dorje

Ott elképzelhetetlen lenne, hogy hiányozzon a számtalan vallási ceremóniáról és meditációról. A dorje azonban a rituálé keretein belül mindig a (lelki) „erőt, hatalmat és megsokszorozott képességeket” jelképezi.

A dél-indiai dravida templomok hindu papjai mégis egyetértenek Tibet és Ladhak kolostorainak buddhista szerzeteseivel abban, hogy a mai rituális eszköz elődje nemcsak lelki energiát, hanem fizikailag mérhető energiaáramlást is képes volt előidézni, egy részecskegyorsítóban lévő plazma energiájával összehasonlítható mértékben.

A korai hinduizmusban, amikor a Belső-Ázsiából érkező árja törzsek betörtek a mai Pakisztán és India területére, a dorje Indra isten – a védikus istenek királya – fegyverének számított.

Indra nem annyira uralkodó, mint inkább hős volt. Hívei körében megbízhatónak és erősnek számított. A védikus mitológia Indra legnagyobb tetteként Vritra, a káosz, a tudatlanság és a sötétség szimbóluma felett aratott győzelmét említi.

Indra győzelmében jelentős szerepe volta a dorjénak, az istenek megsemmisítő erejű fegyverének. így áll ez a Rigvédában, az i.e. 1200 körül összeállított legrégebbi védikus írásban. Vritrát ebben a mítoszban „óriásdémonnak” írják le, egy más világ lényeként, aki minden földi lénnyel szemben ellenséges érzést táplál.

A Rigvédáról szóló egyes kommentárok arra is utalnak, hogy Vritra egy korábbi kozmikus rend szimbóluma, amelyet Indra lerombolt. Vritra ellen vívott küzdelmében Indra úgy használta a dorjét, hogy annak pusztító villámait és visszahangzó mennydörgéseit Vritrára irányította, és azokkal végül megsemmisítette.

Indra dorjéjának pusztító hatása a legősibb indiai eposzban, a Mahábháratában leírt istenek és hősök „égi nyilainak” erejével hasonlítható össze, amelyek a gyilkos „tíz-király-ütközet”-ben is bevetésre kerültek.

Dorje

A legkorszerűbb haditechnika

Ennek az „égi nyílként” leírt rakétaszerű lövedéknek a hatása sok vonatkozásban egyezik a mai tömegpusztító fegyverekével. De épp ilyen pusztító hatásúként írja le a Rigvéda a dorje villámait is, amelyeket Indra repített Vritra-ra. Ebben az esetben is találunk hasonlóságokat a modern high-tech fegyverekkel, mint amilyen például a részecskesugárzó és a lézerfegyver, amelyeket az amerikai légierő első ízben a „Star-Wars”-program keretében tesztelt, a 20. század nyolcvanas és kilencvenes éveiben.

Az emberek, akik ismerték Indra „isten” félelmetes fegyverének pusztító hatásait, de nyilvánvalóan semmit sem értettek annak működési elvéből, azt valamikor évezredekkel ezelőtt lemásolták. Így lett a hinduizmus vallásos ceremóniájának kelléke, ahol különösen az áldozattételnek van döntő jelentősége.

A későbbi évszázadokban a sokkal békésebb buddhista vallás adaptálta Indra pusztító erejének szimbólumát, és azt átalakította az erő és hatalom jelképévé, ami a felsőbb hatalmak védelmét ígérte. A dorje, amellyel szemben úgy a hinduizmusban, mint a tibeti buddhizmusban vallásos tiszteletet tanúsítottak és még ma is tanúsítanak, rituális eszközként meghódította Ázsiát. Az egykori (fegyver-) technikai berendezés így vált vallási szimbólummá.

Legújabb cikkek

Súlyos titkokat árult el a holdra szállásról fiának az egykori Pentagon-dolgozó

Sokak figyelmét felkeltette az a bejegyzés, melyet a napokban posztolt egy Reddit-felhasználó. – írja a Daily Star nevű brit lap. ... Tovább

Szeptember végén jár le az amerikai kormány és egy földönkívüli faj közötti 70 éves fegyverszünet – állítja egy UFO-informátor

Az emberiség történelmének egyik legdrámaibb eseménye veszi kezdetét az elkövetkező hónapokban – állítja, Charles McNeal UFO-informátor. A férfi elmondása szerint ... Tovább

Óriás a salvadori dzsungelben?

Óriások. Legtöbbünknek csupán mondabeli szereplők vagy mesefigurák jutnak eszünkbe róluk, ám újból és újból felbukkannak olyan történetek, melyek azt állítják, ... Tovább

Szerencsét hozott az elátkozottnak hitt baba egy ausztrál férfinak

Tulajdonosa semmi pénzért nem válna meg tőle. Kerry Walton igencsak meglepődött, amikor 1972-ben egy ijesztő babára bukkant egy 200 éves ... Tovább

Pár év, és ilyen robotok végezhetik az otthoni házimunkát

Az 1X robotikai cég bemutatta legújabb humanoid robotját, amely úgy néz ki, mozog és viselkedik, mint egy valódi ember. Lenyűgöző ... Tovább

A vienne-i zsinat és a templomos rend kincsei

A vienne-i zsinat 1311. október 16-án ült össze, hogy meghallgassa a templomosrend elleni vádakat, és megreformálja az egyházat. A pápai ... Tovább

You cannot copy content of this page

Send this to a friend