Az Ájurvéda tanítását az Igazság látnokai, a rishik közvetítették. Évezredeken keresztül szájhagyomány útján, tanítóról tanítványra szállt e tudás, s később e tanításokat jegyezték le dallamos szanszkrit versben.
Bár a szövegek jelentős része elveszett az idők folyamán, az ájurvédikus tudásról bőséges anyag maradt fenn.
Először tehát a rishik szíve fogadta be a kozmikus tudatból eredő bölcsességet. Ők értették meg, hogy a tudat nem más, mint az öt alapvető elv vagy elem képében megjelenő energia. Ezek pedig: az éter (tér), a levegő, a tűz, a víz és a föld.
Az öt elem e gondolata húzódik meg az ájurvédikus tudomány alapjaiban. A rishik megértették azt is, hogy kezdetben a világ a tudat manifesztálatlan állapotában létezett. Az egységes tudat ezen állapotából manifesztálódott a kozmikus hangtalan hang, az aum finom rezgése.
E rezgésből jelent meg először az éter eleme. Az éteri elem ekkor mozogni kezdett; finom mozdulatai hozták létre a levegőt, amely nem más, mint a működő Éter. Az éter mozgása súrlódást teremtett, amelynek révén hő jött létre.
A hőenergia részecskéi összeálltak, erős fényt hoztak létre, s e fény révén manifesztálódott a tűz eleme. Az éter tehát manifesztálódott levegővé, s ugyanaz az éter manifesztálódott tovább tűzzé.
A tűz melege révén egyes éterikus elemek föloldódtak és folyékonnyá lettek, létrehozva ezzel a víz elemét. Majd pedig szilárddá lettek, megalkotva a föld molekuláit.
Vagyis az éter a levegő, a tűz, a víz és a föld négy elemében manifesztálódott.
Valamennyi szerves, élő test – beleértve a növényeket, mint a gyógynövények és gabonák, valamint az állatvilág tagjait és az embert is – a földből teremtetett. A föld tartalmazza azokat a szervetlen anyagokat is, amelyek az ásványok világát alkotják. Így minden anyag az öt elem méhéből született.
Az öt alapelem minden anyagban megvan. A víz ennek klasszikus példája: szilárd állapota a jég, a föld elvének manifesztációja. A jégben lévő látens hő (a tűz) folyékonnyá teszi, ezáltal a víz elve manifesztálódik, amely végül gőzzé válik, a levegő elvét kifejezve.
A gőz pedig eltűnik az éterben, vagyis a víz és a föld jelen van egyetlen elemben. Mind az öt a kozmikus tudat energiájából származik, és mind az öt jelen van az univerzum összes anyagában.
Ezért energia és anyag egy és ugyanaz.
Az ember mint mikrokozmosz
Az ember a természet mikrokozmosza; így az öt alapelem, amely minden anyagban jelen van, minden egyénben is létezik.
Az emberi testben számtalan üres tér van, ezek az éter elem manifesztációi. Ilyenek például a szájban és az orrban lévő üregek, valamint az emésztőszervek, a légzőszervek, az alhas, a mellkas, a kapillárisok, a nyirokedények, a szövetek és a sejtek üregei.
A mozgásban lévő teret levegőnek nevezzük. A levegő a második kozmikus elem: a mozgás eleme. Az emberi testen belül a levegő az izmok nagyobb mozdulataiban, a szív pulzálásában, a tüdő tágulásában, összehúzódásában és a gyomorfal, valamint a belek mozgásaiban nyilvánul meg.
Mikroszkóp alatt még az egyes sejtek mozgása is látható. Az ingerre adott válasz afferens (a központ felé vezető) és efferens (a periféria felé vezető) idegi impulzusok mozgása, amelyek szenzoros és motoros mozgások. A központi idegrendszer teljes mozgását is a testi levegő irányítja.
A harmadik elem a tűz. A naprendszerben a tűz és fény forrása a Nap. Az emberi testben a tűz forrása az anyagcsere. A tűz az emésztőrendszerben működik. Az agysejtek szürkeállományában mint intelligencia jelenik meg.
Ugyancsak a tűz működteti a szivárványhártyát, amely a fényt fogja fel. Így a testhőmérséklet, az emésztés, a gondolkodási folyamat és a látás is a testi tűzműködései. Az anyagcserét és az enzimrendszert ez az elem irányítja.
A víz a test negyedik fontos eleme. Az emésztőnedvekben és a mirigyek váladékaiban jelenik meg, valamint a nyálkahártyákon, a plazmában és a citoplazmában.
A víz létfontosságú a szövetek, a szervek és a különböző szervrendszerek működése számára.
Példáula hasmenésből és hányásból eredő kiszáradást azonnal kezelni kell a beteg életének megőrzése érdekében. Minthogy ez az elem ennyire fontos, a testi vizet az élet vizének szokás nevezni.
A föld az ötödik és utolsó elem, amely jelen van a mikrokozmoszban. Az élet azért lehetséges ezen a síkon, mert a Föld szilárd felszínén tartja az összes élő és élettelen anyagot.
A testben a szilárd szerkezetek – a csontok, a porcok, a körmök, az izmok, az inak, a bőr és a szőrzet – a földből származnak.
Az érzékek
Az öt elem jelenik meg az ember érzékeinek működésében éppúgy, mint fiziológiájának bizonyos funkcióiban. Így az öt elem közvetlenül kapcsolódik az ember abbéli képességéhez, hogy föl tudja fogni a külső környezetet, amelyben él. Az érzékek révén ugyancsak kapcsolódnak az öt tevékenységhez, amelyek az érzékszervek működésének kifejeződései.
Az öt alapelem: az éter, a levegő, a víz és a föld sorrendben a halláshoz, a tapintáshoz, a látáshoz, az ízleléshez és a szagláshoz kapcsolódik.
Az éter az a közeg, amelyen át a hang terjed. Így az éteri elem a hallás képességéhez kapcsolódik.
A fül, a hallás szerve a beszélőszerv révén fejt ki tevékenységet, amely az értelmes emberi hangot teremti meg.
A levegő a tapintás képességéhez kapcsolódik. Érzékszerve a bőr, az ehhez tartozó cselekvő szerv pedig a kéz. A kézen lévő bőr különösen érzékeny, és a kéz felel a tartás, adás és átvétel cselekedeteiért.
A fényként, hőként és színként manifesztálódó tűz a látáshoz kapcsolódik. A szem, a látás szerve irányítja a gyaloglás tevékenységét, így működési szerve a láb.
A vak is tud járni, ám az ő járásának nincs meghatározott iránya. A járás tevékenységének a szem ad irányt.
A víz az ízlelés érzékszervéhez kötődik; ennek híján a nyelv nem képes ízlelni. Funkciójában a nyelv szoros kapcsolatban van a genitáliák tevékenységével.
A föld elem a szagláshoz kapcsolódik. Az orr, a szaglás érzékszerve funkciójában az ánusz tevékenységéhez, az ürítéshez kapcsolódik. Ez a kapcsolat jelenik meg azoknál, akiknek székrekedésük vagy tisztátalan végbelük van, s így rossz a leheletük és tompul a szaglásuk.
Az Ájurvéda az emberi testet és érzéki tapasztalatait úgy fogja fel, hogy azok a kozmikus energia öt alapelemben kifejeződött megjelenései.
Az ősi rishik tehát megértették, hogy ezek az elemek a tiszta kozmikus tudatból fakadnak. Az Ájurvéda szerint minden egyes ember képes lehetővé tenni, hogy testét tökéletes összhangba hozza ezzel a tudattal.