Bár a rókák a kutyafélék családjába tartoznak, a tudósok szerint a rókák és kutyák kereszteződése nem lehetséges.
Ennek mond ellent az az eset, mely még 2021-ben történt Brazíliában, de csak a napokban látott napvilágot a róla szóló hír az Animals tudományos folyóiratban.
Egy elgázolt állatra bukkantak, melynek különös, fekete-vörös bundája, hegyes fülei és keskeny pofája volt.
Az állatorvosi rendelőben a szakemberek kérdően néztek egymásra, nem igazán tudták eldönteni milyen állatot látnak.
A genetikai tesztek során kiderült, hogy az állatnak 76 kromoszómája van – mely kutya- és róka kromoszómák kombinációja.
Annak ellenére, hogy láthatóan egy vadállatról volt szó, viszonylag hamar „megszelídült”, és még simogatni is hagyta magát.
A vizsgálat során az is kiderült, hogy a hibrid anyja valószínűleg egy pamparóka lehetett, az apja pedig egy ismeretlen fajtájú házikutya.
A „rókakutya” viselkedésében is felfedezhetők voltak a házi- illetve a vadállatokra jellemző vonások: a kutyaeledelt megtagadta, az elé dobott élő egereket viszont megölte, majd megette. Olykor az is előfordult, hogy épp úgy ugatott, mint egy kutya és az ebeknek szánt játékokkal játszott.
Sajnos a jószág már ne érhette meg a róla szóló hír megjelenését, ugyanis 2023 elején ismeretlen okok miatt elpusztult.
„Nagyon félénk és óvatos volt, többnyire távol tartotta magát az emberektől. Úgy gondolom, míg velünk volt a kórházban, jóval nagyobb biztonságban érezte magát, mint odakint.” – mondta Flavia Ferrari, az állat gondozója.
A tudósok most azt feltételezik, hogy akár több ilyen róka-kutya hibrid is élhet a brazil vadonban.